Kesztölc Kestúc

keresés

Lekli Szabolcs a fényképezőgépek ősével, a lyukfényképezőgéppel, a camera obscurával készített érdekes, álomszerű fényképeket Kesztölcről. Interjúnk.

Hogyan kezdtél foglalkozni a  camera obscurával?

Én még az analóg fényképezés idején tanultam a szakmát és mindig is lenyûgözött, ahogy a fény visszaverõdése a felületekrõl képpé alakul és végül láthatóvá válik a papíron. Mi lehet annál csodálatosabb mint, hogy a természet önmaga alkotja meg ezt a képet. Tudniillik a camera obscura megnevezés tulajdonképpen egy olyan elsötétített helyiséget jelent, amibe egy kis lyukon keresztül bejutó a fény a szemközti falra vetíti a külvilág középpontosan tükrözött képét. Maga a kifejezés a obskúrus "sötét" és a camera "kamra" szavakból tevõdik össze, jelentése tehát sötét kamra.
Ugyanezen az elven fényképezõgép is készíthetõ, bár azt már inkább nevezzük lyukkamerának (pinhole), hiszen maradandó képet alkotunk vele.
A Camera Obscura tehát a fényképezõgép elõdjének tekinthetõ, hiszen a XVII. századtól a szabadkézi rajzban nem eléggé jártasok mindennapi segédeszköze lett.

A hagyományos értelembe vett Camera Obscura hazánkban is sok helyen található. Például az egri líceum kupolájában, ahol egy forgó hengerben levõ tükör és lencse segítségével az alatta kialakított szinten kis besötétített szobában egy fehér asztalon megjelenik a város látképe.
Milyen fényképeket lehet vele készíteni? Mire jó ez egyáltalán?

Mivel a rendkívül aprócska lyukon csak igen kis mennyiségû fény jut át, a felfogó felületnek megfelelõ idõre van szüksége, hogy "érzékelje" és elkészítse a képet. Ez a fényviszonyoktól és a témától függõen több másodpercet jelent. A másodperc 1/15-öd része alatti expozíciós idõvel készült képek viszont már bemozdulnak. Ezért fõleg tárgyak, csendéletek, épületek vagy szélcsendes idõben természeti képek készíthetõk ezzel a módszerrel. De ha pl. egy falnak támasztva képesek vagyunk pislogás és szemrebbenés nélkül 3-6 másodpercig mozdulatlanok maradni, akkor portré is készülhet a lyukkamerával.

Hogy mire jó? Ezzel is közelebb kerülünk a természethez, annak megértéséhez és részesei lehetünk a körülöttünk lévõ világ mûködésének.Hogyan készíthetek magamnak ilyet?

Saját magunk is készíthetünk otthon lyukkamerát, tulajdonképpen bármibõl. A mûködési elve pofon egyszerû. Végy egy dobozt, akár kartondobozt, akár egy kávés dobozt. Szúrj rá tûvel egy lyukat és a fény a külvilág kicsinyített mását - fejjel lefelé a szemközti oldalra vetíti. Ha kivágod a doboznak ezt az oldalát és egy matt üveget vagy pausz papírt ragasztasz oda, a kép láthatóvá válik.

Ha meg is szertnéd örökíteni a lyukkamerával készült képeket az üveglap helyére fényérzékeny anyagot kell tenned. Viszont nagyon sok veszõdség, mire belövöd, az expozíciós idõkek. Minden egyes fényképet elõ kell ugyanis hívni. Ez amilyen egyszerû volt 30 évvel ezelõtt, most már épp olyan nehézkes dolog.
Ha viszont van egy DLSR kamerád, a mûanyag bajonettzár sapkából elkészítheted az "objektívet" és máris láthatóvá válik, hogy mit tud egy 12 millió képpontos fényérzékeny lapka, ha mindenféle tökéletesen csiszolt lencsék helyett egy tûhegynyi lyukon jut be a fény.Én elõször papírdobozból készítettem sötétkamrát, majd egy kétaknás orosz fényképezõgépet alakítottam át. A fekete-fehér képek ezzel az eszközzel készültek. Mivel a fényérzékeny anyagok felbontása jóval finomabb a a digitális képérzékelõknél a legjobb lyukkamerás képek hagyományos (képrögzítés-elõhívás) eljárással készíthetõk.

Ma már azonban sajnos meglehetõsen költséges és bonyolult valódi fényérzékeny anyaggal dolgozni ezért a mostani camera obscurám egy digitális fényképezõgép. Végül is a különbség csak annyi, hogy nem a negatív filmen, hanem a képérzékelõn alakul ki a kép. És ha hódolni akarunk ilyen szenvedélyünknek, ezt a kompromisszumot meg kell hozni.Mik a terveid vele?

Egyetlen tervem "álmom" van igazán ezzel kapcsolatban, hogy újra a jelenleg bedobozolt fotólaboromban -ha úgy tetszik sötét kamrában- dolgozhassam ki az analóg lyukkamerával készült képeimet. Ennek pillanatnyilag helyhiányból adódó akadályai vannak. Szeretném megmutani a fény-képezés valódiságát. A fénnyel és fényérzékeny anyaggal minden módosító eszköz nélkül úgy leképezni a valóságot, mint ahogy teszi azt például a festõ.Melyik a kedvenc képed?

A kedvenc lyukkamerás képem az analóg felvételek közül való. Az amelyik egy csónakot ábrázol. Ez a Balatonnál készült és azért nõtt úgy a szívemhez, mert a hosszú expozíciós idõ miatt a csónak bemuzdult, ettõl szinte érezni, ahogy ring. A víz felülete pedig ugyancsak a hosszú záridõ miatt tükörsimává vált. A kép balfelén ugyanakkor a mozdulatlan oszlop mégis megadja a képnek a fix pontot.
 

Olvasta már?