Kesztölc Kestúc

keresés

Kedves Vállalkozó Társunk!

Az Dorogi Ipartestület legújabb hírlevelében az alábbi témákról szeretnénk tájékoztatást adni:

1. Ezt ne mulassza el, ha kisvállalkozásként csökkenteni akarja az iparűzési adóját!

2. Vigyázzon, mert pillanatok alatt érvényteleníthetik a TAJ számát – itt a NAV tájékoztatója

3. A magyar munkavállalók tartós változásokra számítanak a foglalkoztatásban

Dorog, 2021. február 02.

Üdvözlettel:

Szűcs György Elnök Dorogi Ipartestület

Ezt ne mulassza el, ha kisvállalkozásként csökkenteni akarja az iparűzési adóját! mfor.hu Már le lehet tölteni az erre szolgáló nyilatkozatot a NAV oldalán. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal közzétette azt a nyilatkozatot, amelynek kitöltésével a kis- és középvállalkozások élhetnek az iparűzési adójuk csökkentésével 2021-re. Az elektronikusan benyújtandó dokumentumot február 25-ig kell ki-, illetve feltölteni az adóhivatal rendszerébe. Arról még tavaly rendelkezett a kormány, hogy a koronavírus-járvány miatt leálló gazdaság okozta károk enyhítése érdekében ebben a körben csökkenti az iparűzési adót (egyben befagyasztja az egyéb adómértékeket). A kormányrendelet értelmében, amely településen az iparűzési adó mértéke meghaladja az 1 százalékot, ott az érintett vállalkozói kör esetében 1 százalékos adómértéket kell figyelembe venni.

A nyilvánosságban ez az intézkedés úgy terjedt el, hogy a kormány megfelezte a fizetendő adó összegét, ami - mint a jogszabály szövegéből kiderül - ebben a formában nem állja meg a helyét. Ám mivel a legtöbb önkormányzat, ahol alkalmazzák az iparűzési adót, a törvényileg engedett maximum értéket, 2 százalékot veti ki az adózókra, valójában mégis igaz, hogy a jogosultak fele akkora adókulcs szerint fognak fizetni idén, mint korábban. Ami nem jelenti azt, hogy fele annyit is, hiszen az adó alapja, a bizonyos költségekkel (ELÁBÉ) korrigált árbevétel bizonyosan más - az esetek 95 százalékában alacsonyabb - lesz, mint az előző években (a nyertesek közt lesznek az ételfutár cégek például). Más olvasatban ami kis pénz be tudna folyni a helyhatóságokhoz, az is kisebb lesz a kormányrendelet miatt. De a cikkünk ezúttal nem erről szól, hanem arról, hogy mit kell tenniük a kkv-knak, ha élni akarnak a lehetőséggel. Közülük is azoknak, akik megfelelnek a feltételeknek, így a nettó árbevételre vagy a mérlegfőösszegre vonatkozó 4 milliárd forintos limitnek (ami egyébként elég tág mozgásteret hagy a cégeknek, amelyek között több, vagy multihoz, vagy befolyásos nagyvállalkozóhoz kötődőt is felkutatott már a sajtó, akik nyernek az intézkedéssel). A rendelet, illetve a NAV minap megjelent tájékoztatása alapján nem kell bonyolult dokumentum kitöltésére számítani. A főlapból álló nyilatkozaton a vállalkozás azonosítására szolgáló adatokat kell megjeleníteni - így a cég megnevezésére, az adószámára vonatkozókat, amelyeknek meg kell egyezniük a NAV-hoz korábban bejelentett és nyilvántartásba vett megnevezéssel - valamint a megfelelő négyzet jelölésével arról is nyilatkozik a vállalkozás, hogy megfelel a kkv-k rendelet szerinti feltételeinek (lásd árbevételi határ). Fontos, hogy minden azonosító adat pontosan legyen feltüntetve, egyáltalán, hogy fel legyen tüntetve, különben a NAV nem tudja eljuttatni azokat az illetékes önkormányzatokhoz, így a vállalkozás eleshet a kedvezménytől. Szintúgy fontos, hogy a vállalkozás tegyen bejelentést a telephelyéről a NAV felé, ha még nem tette meg, mert csak ezzel lesz teljes a nyilatkozat. Mint jeleztük, a nyilatkozatot a NAV továbbítja az illetékes helyi önkormányzat felé. Ott tehát ezzel nincs dolguk előzetesen, az iparűzési adóval kapcsolatos ügyintézést - csakúgy, mint a gépjárműadóét - teljes egészében átvette az állam a helyhatóságoktól. Csakhogy míg az iparűzési adó helyben marad, a gépjárműadót lenyelte az állam, az addig a településeknek átengedett 40 százalékos részt is elvonva tőlük. Ehhez az új helyzethez kellett igazítani az adószámokat is, amire ebben a cikkben hívtuk fel a figyelmet. Ebben pedig arról írtunk, hogy az iparűzési adó megfelezése miatt csak a 25 ezer lélekszámnál kisebb településeket kompenzálja a kormány, a többieknek pusztán ígéret jutott az ezt célzó egyeztetésekről.

Vigyázzon, mert pillanatok alatt érvényteleníthetik a TAJszámát – Itt a NAV tájékoztatója blikk.hu Egészségbiztosítás, járulékfizetés és a TAJ-szám érvényessége kapcsán tett közé fontos tájékoztatót a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV.) Kiknek kell maguk után járulékot fizetni, mikor vész oda a TAJ-szám? fontos kérdések, melyek sokakat érintenek. Havonta 8 000 forint (napi 270 forint) egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie annak, • akinek nincs egészségbiztosítása például azért, mert nincs munkaviszonya és • egészségügyi szolgáltatásra más okból sem jogosult. Jogosult például az, akinek tanulói, hallgatói jogviszonya van, gyermekgondozási ellátást kap vagy nyugdíjas. Az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésével az egészségbiztosítás egészségügyi szolgáltatásaira lehet jogosultságot szerezni - írja a NAV. Akinek az adatok szerint nincs egészségbiztosítása, azt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tájékoztatja a kötelező járulékfizetés kezdetéről és a fizetendő összegről. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján, ügyfélkapus bejelentkezést követően bárki megtudhatja, hogy áll az egészségbiztosítása. A NAV ezen kívül havonta értesíti azokat, akiknek tartozásuk van, és időben felhívja a figyelmet a befizetésre. Azért küld ilyen értesítést a NAV, hogy senki ne kerüljön abba helyzetbe, hogy egyszer csak fizetőssé váljon számára az állami egészségügyi ellátás. Érdemes az ügyfélkaput rendszeresen megnézni a fontos hivatalos levelek ellenőrzése végett. Aki nem fizet járulékot: Miért fontos a rendszeres járulékfizetés? Érvénytelen lesz a TAJ-szám, ha a 2020. július 1-je óta felhalmozott járuléktartozás több, mint a járulék hathavi összege, ami idén 48.000 forint. Aki nem tud fizetni, szociális rászorultság alapján is jogosult lehet a szolgáltatásra, ha valóban alacsony a jövedelme. Ha valaki szociális okok miatt nem tudja befizetni a havi 8 000 forintot, keresse fel lakóhelyén a Kormányablakot vagy a helyi kormányhivatal honlapját. Méltányosságból a fizetési elmaradásokra a NAV részletfizetési lehetőséget, vagy halasztást is adhat. Automatikus és pótlékmentes részletfizetés is kérhető, ehhez kérelmet kell benyújtani és ekkor a NAV évente egyszer, legfeljebb 12 hónapra jövedelemvizsgálat nélkül biztosítja a részletfizetést. (Kedvezményekről a NAV honlapján a baloldali menü „Információs füzetek” menüpontjának 30.2-es információs füzetéből lehet tájékozódni) Ha valaki vitatja fizetési kötelezettségét, egyeztetési eljárást kezdeményezhet. Érvényes marad a tajszám az egyeztetés ideje alatt és az elmaradt járulék miatt nem indul végrehajtás. Az egyeztetési eljárás időtartama alatt az adószámlán már előírt egészségügyi szolgáltatási járuléktartozás nem tekinthető hátraléknak, emiatt senkit semmilyen hátrány nem ér, tehát a tajszám továbbra is érvényes marad. 

A magyar munkavállalók tartós változásokra számítanak a foglalkoztatásban kisalfold.hu A koronavírus-járvány hatására tartós változásokra számítanak a foglalkoztatásban a magyar munkavállalók, akik egyre fontosabbnak tartják a munkahelyük biztonságát, amelyért áldozatokra is hajlandóak, ám a többség ennél is előbbre helyezi a bérszínvonal megőrzését – derül ki a Randstad Workmonitor 34 országban, köztük Magyarországon végzett átfogó kutatásából. Míg globálisan a megkérdezettek 36 százaléka, a régióban pedig 39 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a munkahely biztosítására irányuló kezdeményezések és garanciák fontosak számára, addig Magyarországon a dolgozók 50 százaléka fejezte ki erre vonatkozó igényét. Magyarországon 2019 utolsó negyedévéhez képest 5 százalékkal, 11 százalékra nőtt azok aránya, akik jelentős mértékben tartanak munkahelyük elvesztésétől, a munkaviszonyban állók több mint harmada számol ennek közepes vagy nagy valószínűségével. A régiók közül a közép-dunántúli (5,6 százalék), a főbb szektorok között pedig a telekommunikáció (3,7 százalék), az élelmiszeripar (4,5 százalék) és az oktatás (4,9 százalék), ahol a legalacsonyabb azok aránya, akik nagy valószínűséget adnak munkahelyük megszűnésének, az autóiparban azonban a megkérdezettek 25 százaléka nyilatkozott így. Az elmúlt időszakban alkalmazott fizetéscsökkentések és egyéb megszorítások felértékelték a bérgarancia jelentőségét, ez magasan (59 százalék) vezeti a preferált munkaadói értékek listáját Magyarországon is, míg Európa déli és keleti régióiban a dolgozók kétharmada szeretné jelenlegi fizetési szintjének garantálását. A munkaerőpiac átalakulását jelzi az a tendencia is, hogy állása megtartása érdekében a magyar dolgozó is komoly áldozatot hajlandó vállalni. Az alkalmazottak 8 százaléka fizetése csökkentésében, 14 százaléka az azonos bérért végzett többletmunkában kötne vagy kötött már kompromisszumot, míg 28 százalék a munkaidő időszakos csökkentésébe vagy kényszerszabadságolásba, illetve 26 százalék a vállalaton belüli áthelyezésbe egyezne vagy egyezett már eddig is bele. A megkérdezettek többsége tovább élvezné a home office előnyeit. Több nyugateurópai országot is megelőzve, Magyarországon a megkérdezettek 80 százaléka állítja, hogy mind a felszerelése, mind a technológiai felkészültsége megvan az elvárt digitalizációs folyamatok követésére, ami 2015-höz képest jelentős javulás, hiszen öt évvel ezelőtt a dolgozók alig több mint fele érezte magát felkészültnek – írják a felmérésben. Megjegyezik azt is, hogy zárult az olló a fejlettebb, nyugati munkaerőpiacok és a közép-európai térség között ezen a területen. Míg globálisan a munkaerő 40 százaléka jellemezte úgy az elmúlt időszakot, hogy problémát jelentett számára a digitális átállási készségek elsajátítása, addig a magyar dolgozók 20 százaléka számolt be erről. A válaszadók 34 százalékának fontos a rugalmas munkaidő, 22 százaléka inkább az otthoni és az irodai munka kombinációját részesíti előnyben, 15 százalékuk az igény szerinti otthoni munkavégzést, míg 14 százalékuk a kizárólagos otthoni munkavégzést említette. A Randstad Workmonitor 2003-ban indult, 34 piacot fed le a világ minden táján: a kutatás felöleli Európát, Ázsiát a Csendes-óceáni térséget és Amerikát. Az online felmérésbe 18-65 éves, legalább heti 24 órában foglalkoztatottakat vonnak be, piaconként legalább 800 interjút készítenek.

 

2510 Dorog, Orgona u. 2.

● Tel/fax: 06-33-431-793

● Mobil: 06-30-571-6850 E-mail: iposz.dorog@gmail.com

● Honlap: www.dorogiipartestulet.hu

 

 

Olvasta már?

Az Észak Dunántúli Vízmű Zrt tájékoztatatása

Az Észak Dunántúli Vízmű Zrt tájékoztatja a Kesztölci lakosokat, hogy a társaság részéről Kesztölc településen, a mai naptól kezdődően (2024.02.08) , ellenőrzéseket végeznek, mely során minden felhasználási helyet felkeresnek. Tisztelette...

Kesztölci hulladéknaptár 2024

Tisztelt Kesztölci Lakosok! Az alábbi linkre kattintva elérhető a 2024 évi hulladéknaptár. Kesztölci hulladéknaptár 2024  

Gondosóra

Az idősek klubjába van űrlap a gondosóra igényléséhez.. Segítenek kitölteni az űrlapot és tájékoztatást adnak személyesen és a  06308334818 - as telefonszámon.