Kesztölc Kestúc

keresés

Siska Gábor beszámolójában köszönetet mond a civileknek a sok támogatásért. A falugondnok beszámolóját a testület megtárgyalta és elfogadta.

Köszönet a község önzetlen és olykor névtelen jótevőinek, faluszépítőinek, illetve az önkéntes civil segítőknek, a község érdekében végzett évközi, rugalmas, építő helytállásukért!

 

2016-ben a visszaállított 8 órás közmunkás munkarend maradt érvényben, változó létszámú és képzettségű jelentkezőkkel. Általánosan 3-4 fő/X hónapos időtartamban történt a foglalkoztatásuk, ami év közben állandósult. Nagy számban voltak olyanok, akik a két hónapos közmunkát is vállalhatatlannak ítélték, vagy mert nem bírták a tempót. Az évközi foglalkoztatás 4- illetve 6 hónapra módosult.

A közterületek tavasztól-őszig tartó gyepgondozása két fűkaszával és fűnyíróval végrehajtásra kerültek. (közterek, klastromi és intézményi területek, temető és környéke és egyéb.) Az előírt parlagfű-irtás területei évről évre bővülnek, de a harc ellenük folyamatos volt.  A normál kezelendő zöldterületek nagysága is nőtt. A munkavállalói fluktuáció, illetve szabadság-betegszabadság ingadozásai, a csapadékban gazdag időszakok, a gyakori gép-szervízelési problémák és a megnövekedett területek eredményeként, nem mindig lehetett tartani a tervezetet, de nagy anomáliák szerencsére nem voltak.

2016-ban is, a kiemelt nyári munkák mellett, a község több kilométeres vízelvezető árkainak tisztításán és elszállításán túl, új vízelvezetők létesítésének kiépítése is végrehajtásra került. Heti rendszerességgel működött a tisztító körút: Hétfőnként a közterületi szemétgyűjtés, takarítás, a községben és Klastrompusztán, valamint a temetői konténerek szemétgyűjtőinek szelektív szétválogatása és elszállíttatása.

A temetői hulladékszelektálás az év végére 80-90%-os tisztulást eredményezett. A sok éves több helyen felhalmozódott műanyag, üveg, beton, fém és egyéb hulladék 2016 év végére a szelektív szétválogatás és elszállításnak köszönhetően a temető ismét felfrissült. Kizárólag növényzetkomposztáló (fű, virág, falevél, aljnövényzet) és gallyégető kapott helyet a szelektáló mellett a hátsó részen. Sajnos a temetői látogatók egy részének „szemét elrejtése” ezzel nem állt meg. Főként a perem részeken került a szemét a kerítés mögé, bokrokba rejtve, ami az őszi lombhullást követően rikítóan „kivirágzott”! Az így előkerült szemét elhordása folyamatos, de teljes megszüntetéséhez az szükséges, hogy a sírhelytakarításkor összegyűjtött hulladékot a kihelyezett szemetes konténerekbe juttassák, illetve a „háztartási hulladékot kihordók” ne gyarapítsák tovább a kupacokat.

A fertőző buxus járvány időszakábanó a temető teljes területén, illetve a községben bejelentett és egyéb helyeken fellelt menthetetlen bokrok kiírtásra és megsemmisítésre kerültek. A túlterebélyesedett fák bokrok irtásán kívül az elhagyott, meg nem váltott sírhelyek súlyos maradványainak kiközelítése és elszállítása is megtörtént, illetve folyamatosan elszállításra kerül. Folyamatos takarítása és gondozása aktuális létszám függvényében ütemezve végre lett hajtva.

Péntekenként állandósult a hétvégi rendhagyás. Közterületi lépcsők, járdák, buszmegállók és a közterek hulladékmentesítése. Hét közben az aktuális, időszakos munka végrehajtása történt a község és a temető területén. (betonozások, földmunka stb.) Főként a boltok-kocsmák környékén magas a szemetelés mértéke. A több helyen újonnan kihelyezett szemétgyűjtőket sok helyen rongálta meg, vagy tette tönkre az, hogy háztartási szemetet tettek bele.

Folyamatos volt a szegélymurvázás, ideiglenes kátyúmentesítés, tömedékelés a község útjain, a Közútkezelő útmutatása és javaslata alapján néhány helyen sajnos csak ideiglenes mart-aszfalttal. A kiemelt helyeken túlmenően viszont egy vállalkozó által meleg aszfaltal került bedeolgozásra. (117-es bekötő úttól a csévi útig, Szabadság tér környéke) A betonburkolatú utak kátyúmentesítése is több helyen megtörtént. Gömbakác metszések, gallyazások, veszélyes fakivágások, sövény és bokorigazítások munkáival indult a tavasz. Úttestre gallybelógások megszüntetése, útszakasz beláthatóságának növelése, útszegély-szélesítés történt több kilométernyi szakaszon. Klastrompuszta, „Hungaroring”, ófalurész valamint a község több utcájában. A felső faluvégi buszforduló, ideiglenesen mart-aszfalttal történő felfrissítése megtörtént, de nagyon várja már a végső megoldást.

Felújításra és ahol kellett cserére kerültek a köztéri padok, kukák, valamint új közúti táblák lettek telepítve az indokolt utakra. A község korlát-rendszere (a szükséges helyreállítás után, valamint új szakaszok létesítésével) korrozió elleni védelemmel lett ellátva, az indokolt részeken munkavédelmi fekete-sárga festéssel. Eső, illetve hóolvadás után végre lett hajtva az árok-átereszrendszer akadálymentesítése és takarítása, beleértve a község nagyobb terjedelmű, gyakran eliszaposodó árok és hídátfolyó szakaszait is. Ezek a Katasztrófavédelem és a Vízügy szakemberei által ellenőrzésre és minősítésre kerültek, valamint karbantartásuk és folytatásuk időszakosan folytatódik. Községi árkok, kő-partfalak több helyen megerősítésre kerültek.

Az időszakos levélgyűjtés, elszállítás és komposztálás tervszerűen folyamatosan végrehajtásra került. Télen a hó és jégmentesítés erő-eszköz függvényében állandósult. Ha szükség volt rá hajnaltól-estig, valamint a hétvégén is.

Környezetvédelmi okokból továbbra is mérsékeltük a (konyha)só használatát, a só pótló koncentrátum (zöldsó) teszt jelleggel beszerzésre és alkalmazásra került. A kevert homokkal (ezért gyakrabban is kellett alkalmazni) síkosság-mentesítettünk, kézi erővel. A lépcsők, buszmegállók, járdák és a plébánia-templom-temető gyalogútvonal jégmentesítésére homokkal kevert fűrészport-faforgácsot használtunk. Főként a veszélyes emelkedők, kanyarok a község és Klastrompuszta területén kerültek mentesítésre. Szem előtt kellett tartani, hogy a hivatali gépjármű csak korlátozottan alkalmas a téli közlekedésre és nem váltja ki a közútkezelő sószóró teherautóját. Mivel mentesítő-autóként funkcionál, ezért a kiemelt helyeken síkosság-mentesít és nem folyamatosan szór. A buszútvonal veszélyes részein is síkosság-mentesítettünk, attól függetlenül, hogy ez közútkezelői hatáskör és nem önkormányzati.

Kevesebb, de még előforduló probléma a játszótér (amit napi szinten ellenőrzök) nem rendeltetésszerű használata. Az ebből adódó problémák naplózásra és kijavításra kerültek. Idén is le kellett cserélni a hinta több elemét,(illetve a csúszdaház elemeit) mert eldeformálódott és balesetveszélyessé vált, illetve egy esetben le is szakították a hintát túlterhelés következtében. Az áprilisi hatósági és műszaki ellenőrzésen megfelelve továbbítottam a játszótéren végzett munkák és észrevételek jegyzőkönyvét a hivatalos szervek irányába.

Rendben lezajlott az E-hulladék beszállítás és eltakarítás, megelőzve ezzel a plusz hulladékképződést a községben. A tüzelő-segély program idén kibővült mennyiséggel és ez által több rászoruló számára nyújtott segítséggel folyamatosan végrehajtásra került a meghatározott mennyiségkorlát alapján. A külterületi sorompók megrongálódása-javítása sajnos folyamatos. A községi térképtartók javítása részben megtörtént, illetve tavasszal befejeződik. Betonelemes árokrendszer valósult meg az Ady utcában, illetve Klastrompusztán, ahol az út többször is lejavításra került. (murva hengerelve) Folytatása tavasszal.

Intézmények:

Intézmények feladatai tekintetében (Önkormányzat, Iskola, Óvoda, Művelődési ház és Klub, Idősek Klubja, Egészségház) a fűtés rendszerek állandó karbantartása, radiátorok igényelt cseréje, kerítések, kapuk javítása, pótlása, vizesblokk dugulás, csőtörés, vizes blokk és fürdőszoba átalakítás, felújítás, illetve a tető és ereszproblémák voltak a leggyakoribbak. Kiemelten az iskolai és a ravatalozó durva beázásának megoldása. Ezen hibák megoldásában idén is nagy segítség volt a tavalyi évben kinevezett intézményi karbantartó. Tereprendezések, árokkijavítások, fűkaszálás, gallyazás, helyreállítások és festések rendben lezajlottak. Az óvodai szennyvízelvezető és vizesblokk teljes átalakítása befejeződött, már nagyon esedékes volt. Az intézmények karbantartási, szállítási és egyéb feladatai, a sürgős munkák kivételével előre egyeztetett módon tervezhetőek, végrehajthatóak voltak. Az állami felügyelet alá került iskola külön kategóriát képez, de természetesen a kölcsönös probléma megoldás megmaradt az önkormányzattal.

Kapcsolattartás a Hivatásos Szervekkel és társszervekkel folyamatos. (Rendőrség, Tűzoltóság, Mentők, Katasztrófavédelem, Honvédség-Tűzszerészek, Polgárőrség, Mezőőr, Önkéntes tűzoltók). Hely- személyismereti, beavatkozási és akadályelhárítási segítség, valamint szállítási feladatok biztosítása minden esetben megtörtént. Tiltott tevékenység ellenőrzése. Házalók felszólítása, „besurranók” kézre kerítésében való közreműködés. Intézkedési területen kívül észlelt szabálytalanságok továbbítása minden esetben megtörtént. (Kereskedelmi mennyiségű fa-tolvajok, illegális szemétlerakók,). Kiemelt községi feladatokban és létszámhiány esetén az önkéntes tűzoltók is részt vállalnak a közfeladatokban. (hó és jégmentesítés, útszórás, veszélyes útszakasz lezárás-biztosítás, anyag rakodás, vízbiztosítás, segélyfa darabolás, veszélyes fakivágások, stb.). Az elmúlt évi országos Polgári Védelmi mozgósítási és beavatkozó gyakorlat, lokális szinten, sikeresen és szabályosan végrehajtásra került.

 

A kóbor ebek problémája a chip kötelező bevezetésével (és regisztrációjával) és az új gyepmesteri megbízással rendeződni látszanak. Kevesebb még nem lett, de több se, illetőleg ez továbbra is a gondatlan kutyatartók felelőtlenségének eredménye. (megunt kutya-transzport) Remélhetőleg csak átmenetileg. Több esetben került sor beazonosításra (Dr. Bogdán Leventével közösen), befogásra és elszállíttatásra. Az egyéb felmerülő problémák kezelése sok esetben délután, este, hétvégén történt, de megoldásuk biztosított volt.

 

Szélsőséges időjárás okozta kárelhárítás, műszaki mentés az önkéntes tűzoltókkal közösen történt. (Partfalomlás, viharkárok, beázások, homokzsákolás, síkosság mentesítés, vízszivattyúzás, átköltöztetés-értékmentés, balesetek kezelése, veszélyes fakivágás, stb.). A községi rendezvények, ünnepélyek előkészületei, aktív részvétel mellett, a felmerülő problémák kezelésével, valamint utómunkálataival rendben lezajlottak. Vis maior feltárások és jegyzőkönyvezések több esetben megtörténtek. Ez irányú munkálatok el is kezdődtek. Sajnos a szándékos rongálások többször is előfordultak a múlt évben. Az ereszcsatornákat, kültéri lámpákat, közlekedési táblákat, rongálták meg több közterületi építmény és magántulajdoni ingatlan esetében. Az emlékműveket-sírokat, sorompókat, a friss facsemetéket sem kímélték, amivel jelentős kárt okoztak. A kijavításuk megtörtént, illetve pótolva lett. Szerencsére van ellenpélda is. A figyeljünk egymásra elv alapján sok esetben sikerült községünk hátrányosabb helyzetű lakóinak segítséget nyújtani.

Borítókép: Kara István felvétele

Olvasta már?

Biztos jövőt szeretnél? Válaszd a kéményseprő hivatást!

BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Gazdasági Ellátó Központ (BM OKF GEK) Kéményseprő ipari Tevékenységet Ellátó Igazgatóhelyettesi Szervezet felhívása. Biztos jövőt szeretnél?    Válaszd a kéményseprő hivatást! 

Megyénk körül megyünk körül

Tisztelt Kesztölciek! Tájékoztatom Önöket, hogy 2021. július 21-én kerül sor a Megyénk körül megyünk körül című program keretében a Kocs-Kesztölc páros találkozóra.

Szerencsés kirándulás

Bizony, annak nevezhető a  KMASZC Dr. Szepesi László Mezőgazdasági Technikum, Szakközépiskola és Kollégium 10. osztályosainak év végi tanulmányi kirándulása Klastrompusztán.