Kesztölc Kestúc

keresés

A Szentlélek segítségét kérjük:

"Szentlélek Úristen, add kegyelmedet és világosságodat, hogy bűneimet megismerjem, szívből megbánjam, és őszintén meggyónjam!"

 

Mikor gyóntam utoljára?

Átgondolom, hogy mikor volt a legutóbbi szentgyónásom. Valami ünnephez, vagy eseményhez kötődően (pl. Karácsony, Húsvét)? Régen volt, több éve, vagy csak néhány hónapja?

Általában a rendes megszokott ritmusa a gyónásnak, ha havonta elvégezzük. Akkor is, ha nincsenek súlyos, vagy halálos bűneink. Időnként a bocsánatos bűnöket is meg kell gyónni. Ez egy bizonyos lelki "higiéniát" biztosít, azonkívül segíti az önismeretet. Ha tudjuk, melyek a visszatérő hibáink, akkor tudunk küzdeni ellenük. Ez a küzdelem fontos a lelki előre-haladáshoz, fejlődéshez.

 

Megvizsgáljuk lelkiismeretünket

  • A legutóbbi gyónás óta milyen fontosabb események történtek? (születésnap, családi események, különféle programok ). Ezekkel kapcsolatban eszünkbe juthatnak a különféle hibák és bűnök.
  • Átgondolom a kapcsolataimat: szülőkkel, testvéreimmel, rokonságban és más személyekkel, akikkel gyakrabban találkozom. Minden rendben van a velük való kapcsolatban? (szeretet, tisztelet, segítség, engedelmesség...) A távollétükben tisztelettel, szeretettel beszélek róluk?
  • A legutóbbi szentgyónásban kapott elégtételt teljesítettem? Mit határoztam el, vagy mit ígértem Jézusnak a legutóbbi gyónáskor? Teljesítettem?
  • Milyen a kapcsolatom Jézussal? Járok misére minden vasárnap? Rendszeresen járulok szentségekhez (gyónás, áldozás)? Imádkozom minden nap?
  • Foglalkoztam hitellenes  dolgokkal?
  • Lelkitükör segítségével (lásd lentebb) megvizsgálom a lelkemet. Felírom egy papírra, vagy megjegyzem a bűneimet, amiket elsorolok majd a gyónásban.

 

Megbánjuk bűneinket

A készület befejezése, hogy elmondjuk Istennek: bánjuk, hogy megbántottuk Őt. Ennek kifejezése, hogy elmondjuk a bánatimát:

Teljes szívemből bánom minden bűnömet, mert azokkal a Jóistent megbántottam. Erősen fogadom, hogy Isten segítségével a jóra törekszem, a bűnt és a bűnre vezető alkalmakat elkerülöm. Ámen.

Ezután készen állok a gyónás elvégzésére.

 

LELKITÜKÖR

  • Nem imádkoztam (reggel, este). Rosszul imádkoztam. Hitem ellen beszéltem.
  • Káromkodtam. Átkozódtam. Szitkozódtam. Csúnya, durva, trágár szavakat mondtam. Feleslegesen vagy hamisan esküdtem. Szent dolgokkal tréfálkoztam.
  • Szentmisét mulasztotta. Miséről elkéstem. Vasárnap köznapi munkát végeztem. A mise-mulasztás, ha saját hibából történik (lustaság, hanyagság) akkor halálos bűn. Vagyis addig nem szabad áldozni, amíg ezt meg nem gyóntuk. Gyónás nélkül szentségtörés lenne az áldozás. Ha ilyen előfordult, azt is meg kell gyónni.
  • Szüleimet nem tiszteltem, nem segítettem nekik. Családom többi tagját nem tiszteltem, nem szerettem.
  • Veszekedtem, gúnyolódtam, indulatos voltam. Haragot tartottam, gyűlölködtem. Másnak rosszat kívántam. Mást bűnre csábítottam. Magzatelhajtásban részt vettem, vagy azt támogattam. Egészségemre nem vigyáztam. Nem tartottam meg a közlekedési szabályokat.
  • Tisztátalan dolgokkal foglalkoztam (gondolatok, képek, olvasmányok) Tisztátalan cselekedetet tettem. Tisztátalan dolgokat beszéltem, hallgattam. Hűtlen voltam házastársamhoz (tettben, gondolatban).
  • Loptam, csaltam, torkoskodtam. Kárt okoztam. Holmimra nem vigyáztam. Pazarló voltam. Kötelességemet nem teljesítettem. Lusta voltam.
  • Hazudtam. Rágalmaztam (olyat állítani másról, ami nem igaz). Titkot elárultam. Pletykáltam. Másokról rosszat mondtam. Nem tartottam meg az ígéretemet.
  • Önző voltam. Elégedetlen voltam. Telhetetlen voltam. Irigy voltam. Hiú voltam. Öntelt voltam. Kárörvendő voltam. Féltékeny voltam. Rosszindulatú voltam. Sértődékeny voltam. Mértéktelen voltam. Türelmetlen voltam.
  • Nem törekedtem hibáimat kijavítani.

Halálos bűn: tudva és akarva, súlyos dologban Isten akarata (Isten parancsa) ellen véteni.

 

A GYÓNÁS MÓDJA

  1. Belépve a gyóntatószékbe, vagy gyóntatóhelyiségbe köszönünk: Dicsértessék a Jézus Krisztus!
  2. Letérdelünk (vagy leülünk) és keresztvetéssel kezdjük: Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Ámen.
  3. A lelkiatya szavai után így valljuk meg bűneinket: Gyónom a Mindenható Istennek, és neked lelkiatyám, hogy utolsó gyónásom óta ezeket a bűnöket követtem el. Utoljára gyóntam:... A bűneim:... Végül ezt mondjuk: Más bűnömre nem emlékszem.
  4. Meghallgatjuk a lelkiatya szavait, válaszolunk esetleges kérdéseire, végül elfogadjuk az elégtételt. Ezután megbánjuk bűneinket, elmondjuk a bánatimát: Teljes szívemből bánom minden bűnömet, mert azokkal a Jóistent megbántottam. Erősen fogadom, hogy Isten segítségével a jóra törekszem, a bűnt és a bűnre vezető alkalmakat elkerülöm. Ámen.
  5. Keresztvetéssel fogadjuk a gyóntató feloldozását és felelünk: Ámen.
  6. A pap szavaira: Magasztaljuk az Istent, mert jóságos hozzánk! így válaszolunk: Mert örökké szeret minket.
  7. Ezután felállunk, köszönünk és távozunk.

Olvasta már?

Makovics János: Mélyúti Mária

A két kápolna merőben különbözik egymástól. Más jellegű az építése, mégis összhangban vannak. A nem hívő embert is áthatja valami lelkiség ebben a félhomályos ,romantikus helyen.

Pannonhalmai zarándoklat

Dr. Magyar Pál atya szervezésében részt vettünk egy csodálatos zarándoklaton a Szent Kelemen Plébánia híveivel. Egy hatvanfős buszt töltöttünk meg Pünkösd hétfőn. Baloghné Kurucz Bernadett beszámolója