Kesztölc Kestúc

keresés

Tárgy:

Megállapított afrikai sertéspestis betegség miatt fertőzött terület kijelölése és egyéb intézkedések elrendelése tárgyú KE/019/00818-14/2019. számú határozat módosítása

Ügyintéző: dr. Lévai Lóránt

A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földhivatali Főosztály Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztálya mint első fokon eljárni jogosult élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság a 2019. október 9-én kelt KE/019/00818-14/2019. számú döntését az alábbiak szerint módosítja.

HATÁROZAT

Vaddisznóban megállapított afrikai sertéspestis betegség elsődleges előfordulása miatt az 570950 kódszámú vadgazdálkodási egység teljes Komárom-Esztergom megyébe átnyúló területét ideiglenesen vaddisznókban előforduló afrikai sertéspestissel fertőzött területnek nyilvánítom.

A fertőzött területen bevezetendő intézkedések:

1) Az Esztergomi Járási Hivatalnak valamennyi sertéstartó telepet hatósági megfigyelés alá kell helyeznie. Valamennyi sertéstartó telepet és azok sertésállományát korcsoportok szerint nyilvántartásba kell venni az Országos Főállatorvos 2/2019. számú határozatának 2.3.3.1.1 pontja szerint.

2) A gazdaságban lévő összes sertést a szállásán vagy más olyan helyen kell tartani, hogy vaddisznókkal ne érintkezhessenek.

3) A sertéstartó telepeken takarmányt, alomanyagot úgy kell elhelyezni, hogy vaddisznók ne férhessenek hozzá.

4) A sertéstartó épületek, illetve a telep ki- és bejáratánál megfelelő kéz- és lábfertőtlenítő eszközt kell elhelyezni és azt folyamatosan működtetni.

5) A sertéstelepek személyforgalmát a lehető legminimálisabbra kell korlátozni. Aki a sertéstelepekre be- vagy onnan kilép, köteles betartani az ASP elhurcolásának megelőzésére hozott hatósági intézkedéseket.

6) A vaddisznóval érintkezett személyek csak átöltözés és fertőtlenítés után mehetnek sertéstartó gazdaságba.

7) Tilos a sertéstartó telepre bevinni a kilőtt vagy elhullva talált vaddisznó bármilyen testrészét, illetve minden olyan anyagot vagy felszerelést, amely fertőződhetett az ASP vírusával.

8) Valamennyi sertéstartónak be kell tartania az Országos Főállatorvos 2/2019. számú határozata 6. függelékében foglalt, az ASP megelőzése szempontjából kiemelt jelentőségű általános járványvédelmi (biológiai biztonsági) követelményeket.

9) A kültéri sertéstartás helyét kettős kerítéssel körülvéve kell megakadályoznia a házi sertések és a vaddisznók érintkezését.

10) A sertéstartók kötelesek bejelenteni a saját célra történő vágást a járási főállatorvosnak legalább 48 órával a vágást megelőzően. A járási főállatovos a járványügyi kockázat alapján dönt húsvizsgálat, illetve a virológia vizsgálat céljából történő mintaküldés előírásáról. Amennyiben a járási főállatorvos – a kockázatok mérlegelése alapján szükségesnek ítéli, az általa megbízott szolgáltató állatorvos elvégzi a levágandó sertés ante- és postmortem vizsgálatát és az esetleges mintaküldést.

11) A sertéstartóknak az észleléstől számított 24 órán belül kell jelenteniük a szolgáltató állatorvosnak, ha ASP-re vagy klasszikus sertéspestisre gyanakszanak, továbbá, ha sertésük elhullott vagy megbetegedett. Nagylétszámú sertésállományok esetében az állattartó köteles jelenteni a járási hivatalnak, ha a napi elhullás bármely korcsoportban

az elmúlt 10 nap átlagához képest megemelkedett.

12) Az elhullott házisertések hulláját 1. vagy 2. kategóriájú állati eredetű melléktermék feldolgozó üzemben kell ártalmatlanítani.

13) Élő sertések az állattartó telepet csak a járási főállatorvos előzetes engedélyével hagyhatják el. A járási főállatorvos az engedélyt az alábbiak szerint adja meg, függetlenül attól, hogy milyen kockázati területre és milyen célból – továbbtartásra vagy vágóhídra - kívánják kiszállítani a sertéseket. Továbbtartásra vagy vágóhídra – közvetlen levágás céljából – történő szállítás esetén az engedély akkor adható meg, ha az Országos Főállatorvos 2/2019. számú határozata

2.3.3.7.3. pontban leírt vérvizsgálat kedvező eredményén túl az alábbi klinikai vizsgálatot a szállítást megelőzően legfeljebb 24 órán belül kedvező eredménnyel elvégezték. A telep valamennyi olyan alegységében (légterében) a hatósági állatorvosnak el kell végezni a sertések klinikai vizsgálatát, amelyekben az elszállítandó sertéseket tartják. A három hónaposnál idősebb sertések esetében e vizsgálatnak magában kell foglalnia a sertések egy részének hőmérőzését is. Legalább annyi sertést kell hőmérőzni, amennyi 95%-os biztonsággal lehetővé teszi a láz kimutatását, ha az 10%-os gyakorisággal fordul elő ezen alegységekben. A szállítmányt a 87/2012. (VIII. 27.) VM rendeletben előírt állategészségügyi bizonyítványnak kell kísérnie, amelyet a hatósági állatorvosnak ellen kell jegyeznie.

A kedvező eredményű klinikai vizsgálaton felül virológiai (PCR) vizsgálat céljára – az elszállítást megelőző 7 napon belül – alvadásban gátolt vért kell venni legalább annyi sertésből, amennyi 95%-os biztonsággal lehetővé teszi 10%-os előfordulási gyakoriság kimutatását azon alegységek (légterek) mindegyikében, amelyekből szállítás történik.

A vérvételezést hatósági állatorvos felügyelete mellett kell végezni.

További feltétel, hogy csak olyan sertések szállíthatók el, amelyek vagy a telepen születtek, vagy legalább 30 napot ott tartózkodtak, valamint a telepre a szállítást megelőző 30 napon belül fertőzött területen található más állományból nem szállítottak be sertést. Az ilyen szállítmányokat hatósági állatorvosi igazolásnak is kísérnie kell, amelyben a hatósági állatorvos a fenti feltételek teljesülését igazolja. Továbbtartás céljából történő kiszállítás esetén a magyarországi rendeltetési helyen a fertőzött területről származó sertéseket legalább 40 napig karanténozni kell.

14) A fertőzött területen tartott sertések, azok ondója, embriója vagy petesejtje Európai Unión belüli kereskedelmi forgalomba nem hozhatók, illetve harmadik országba nem szállíthatók, kivéve, ha a közösségi jogszabályokra, illetve harmadik ország előírásaira figyelemmel és az Országos Járványvédelmi Központ hozzájárulásával a járási hivatal engedélyezi.

15) Tilos az állati eredetű anyagot tartalmazó élelmiszerhulladék (moslék) etetése.

16) Az engedélyezett takarmány előállítótól származó, nyilvántartott takarmányforgalmazótól vásárolt keveréktakarmányokon kívül csak olyan saját termesztésű gabona és szálas takarmány etethető, amelyet felhasználás előtt legalább 30 napig vaddisznóktól elzártan tároltak. Friss, lekaszált füvet és egyéb zöldtakarmányt felhasználni a fertőzött területen belül tilos.

17) Mielőtt a szalmát a sertések almozására használnák, azt 90 napig olyan helyen kell tárolni, ahol vaddisznó nem férhet hozzá.

18) Tilos a vaddisznók társas és egyéni vadászata és ezen felül valamennyi egyéb vadászható állatfajra vonatkozóan ideiglenesen fel kell függeszteni a társasvadászatokat. A vaddisznóktól eltérő állatfajok esetében egyéni vadászatot csak járványvédelmi képzésen részt vett és ott eredményes vizsgát tett vadász folytathat. Az a vendég- és bérvadász, aki a járványvédelmi vadászképzés eredményes elvégzését igazolni nem tudja, a fertőzött területen a csak az e képzést eredményesen elvégzett helyi vadász kíséretében vadászhat. A fertőzött területen a vaddisznó állomány gyérítését a 2/2019. Országos Főállatorvosi határozat 2.3.2.4. pontjában meghatározott diagnosztikai kilövéssel kell végrehajtani.

19) A vadászatra jogosultak kötelesek írásban bejelenteni minden tudomásukra jutott elhullott vaddisznót. A vadászatra jogosultaknak aktívan keresniük kell az elhullott vaddisznókat.

20) Az elhullott vaddisznók, valamint a tünetek miatt diagnosztikai célból kilőtt vaddisznók ártalmatlanítását 1. kategóriájú állati eredetű melléktermék feldolgozóban kell végezni. Ennek érdekében gyűjtőhelyeket kell működtetni a vaddisznó testek összegyűjtésére és az ártalmatlanításra való elszállításig történő tárolására. Az állománygyérítés érdekében diagnosztikai célból kilőtt vaddisznó testeket is ezekre a gyűjtőhelyekre kell beszállítani.

21) A szabadtéri vaddisznóállomány fenntartó célú etetése tilos. A vaddisznóállomány gyérítése, illetve annak előkészítése céljából a vadászatra jogosult területéhez mérten, havonta legfeljebb 10 kg/km2 takarmányt helyezhet ki a leshelyek közelében kialakított szórókon. A vadászatra jogosultnak nyilvántartást kell vezetnie az e célból felhasznált takarmányokról (hova, mikor, milyen takarmányt helyezett ki).

22) A fertőzött területről élő vaddisznó, vaddisznó test vagy azok húsa nem szállítható ki. A diagnosztikai célból kilőtt egyedek egy részét a Járási Hivatal engedélyével, negatív eredményű vizsgálatok után – a vadászatra jogosult kérésére – a vadászatra jogosult mint végső fogyasztó magánfogyasztásra felhasználhatja.

Az érintett települések jegyzőjének, illetve az illetékes járási hivatal vezetőjének minderről a lakosságot tájékoztatni kell.

A határozat visszavonásig érvényes.

E döntés a közléssel véglegessé válik, ellene közigazgatási úton jogorvoslatnak nincs helye.

A határozatot sérelmesnek tartó fél a véglegessé vált döntés ellen – jogszabálysértésre hivatkozással – közigazgatási pert indíthat.

„Az elektronikus ügyintézés és bizalmi szolgáltatások általános szabályairól” szóló 2015. évi CCXXII. törvény (továbbiakban: Eüsztv.) 9. § (1) bekezdésében foglalt ügyfelek számára a közigazgatási per iránti keresetlevél benyújtására elektronikus úton az IKR rendszeren keresztül, a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatalnak címzett elektronikus űrlapútján van lehetőség. Az IKR rendszer az alábbi úton érhető el:

https://e-kormanyablak.kh.gov.hu/client.

Az Eüsztv. 9. § (1) bekezdésében meghatározott feltételeken kívüli ügyfeleknek a keresetlevelet „A közigazgatási perrendtartásról” szóló 2017. évi I. törvény (a továbbiakban: Kp.) 39. § (1) bekezdése alapján a vitatott közigazgatási cselekmény közlésétől számított 30 napon belül kell a Győri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnak (9021 Győr, Szent István út

5.) címezve, de a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földhivatali Főosztály Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztályánál benyújtani. Tárgyalás tartását a felperes a keresetlevélben kérheti. A tárgyalás tartása iránti kérelem elmulasztása miatt igazolásnak nincs helye. Ha egyik fél sem kérte tárgyalás tartását, és azt a bíróság sem tartja szükségesnek, a bíróság az ügy érdemében tárgyaláson kívül határoz.

A közigazgatási bírósági eljárás illetéke 30.000 Ft, az eljárás során azonban a feleket illeték feljegyzési jog illeti meg.

A határozat rendelkezései azonnal végrehajtandóak.

INDOKLÁS

A Pilisi Parkerdő Zrt. Budakeszi Erdészetének elkerített vadászterületén talált elhullott vaddisznókból a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóság afrikai sertéspestis vírust mutatott ki. Tekintettel arra, hogy a betegséget olyan területen állapították meg, amely korábban e betegségtől mentes volt, az Országos Főállatorvos ÉFHÁT/205/2019 számú utasításának megfelelően indokolt Komárom-Esztergom megyében a rendelkező részben meghatározott területet ideiglenesen fertőzötté nyilvánítani.

„Az afrikai sertéspestis elleni védekezésről” szóló 98/2003. (VIII. 22.) FVM rendelet (továbbiakban: FVM rendelet) 15.§ (2) és (3) bekezdése és az Országos Főállatorvos ÉFHÁT/205/2019. számú ügyiratában leírtak szerint a vaddisznókban megállapított afrikai sertéspestis elsődleges előfordulás miatt meghoztam a rendelkező részben elrendelt intézkedéseket. Az Országos Főállatorvos ÉFHÁT/205/2019. számú ügyiratában azonnali intézkedéseket rendelt el, melynek során meghatározta a fertőzött terület nagyságát is.

A meghozott intézkedések részletes végrehajtási szabályait az Országos Főállatorvos 2/2019. számú határozata tartalmazza.

Határozatomat az FVM rendelet 15. § (2) bekezdésében foglaltak figyelembe vételével hoztam meg.

Hatáskörömet „Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről” szóló 2008. évi XLVI. törvény 51. § (3) u) pontja és „A földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről” szóló 383/2016. (XII. 2.) Kormányrendelet 18. § (7) b) pontja állapítja meg. Illetékességemet „A fővárosi és megyei kormányhivatalokról, valamint a járási (fővárosi kerületi) hivatalokról” szóló 86/2019. (IV. 23.) Korm. rendelet 2.§ (1) bekezdése alapján állapítottam meg.

A döntés véglegességéről „Az általános közigazgatási rendtartásról” szóló 2016. évi CL. törvény (továbbiakban Ákr.) 82.§. (1) bekezdés alapján határoztam.

A határozat azonnali végrehajthatóságát az Ákr. 84. § a) pontjában leírtak alapján rendeltem el, mert a késedelmes végrehajtás súlyos kárral fenyegető helyzetet teremtene.

A 2019. október 9-én kelt KE/019/00818-14/2019. számú döntés módosítását az Ákr. 120.§ (1) bekezdése teszi lehetővé. A bírósági felülvizsgálat lehetőségéről az Ákr. 114. §. (1) bekezdése alapján adtam tájékoztatást.

Közigazgatási per kezdeményezése esetén a tárgyalás tartása iránti kérelem lehetőségéről a Kp. 5. § (1)(2), 13. § (3) d), 39. § (1) és 77. § (1)-(3) bekezdései alapján adtam tájékoztatást. Az elsőfokú közigazgatási bírósági eljárás illetékéről és a perben a feleket megillető illeték feljegyzési jogról „Az illetékekről” szóló 1990. évi XCIII. törvény 45/A. § (1) bekezdése és 62. § (1) bekezdés h) pontja alapján adtam tájékoztatást.

A kiadmányozás a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja 42/2017. (II. 15.) számú utasításának II./3./2. pontjában foglaltak szerint történt.

Tata, a dátumbélyegző szerinti időpontban

Dr. Kancz Csaba kormánymegbízott nevében és megbízásából:

Dr. Karácsonyi Ottó

  főosztályvezető

A határozatot kapják:

1. Dömös, Kesztölc és Pilismarót Jegyzője

2. Piliscsévi Közös Önkormányzati Hivatal

3. Esztergomi Járási Hivatal

4. Esztergomi Járási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztály

5. Országos Járványvédelmi Központ

6. Irattár

Olvasta már?

Páciens Portál

T. Szülők! Az elmúlt tanév tapasztalatai alapján szeptembertől néhány változást vezetünk be, hogy munkánkat gördülékenyebben tudjuk végezni.

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

A Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság pályázatot hirdet középiskolák és szakiskolák első, második vagy harmadik évfolyamán tanuló roma származású fiatalok tanulmányai eredményes befejezésének elősegítésére és a rendőri pályaválasztásá...

Megnyílt a Patakvölgye Mini Bölcsőde!

Kedves Kesztölciek! Kedves kisgyermekes családok!   Örömmel értesitek mindenkit, hogy megnyitottuk Patakvölgye Mini Bölcsődénket a Bánk bán utcában.   Meglévő bölcsődénk mellett most már összesen 33 bölcsődei férőhelyet tu...