Kesztölc Kestúc

keresés

Augusztus 28-án, szerda délután, Dr. Schmidt Sándor szobrának felavatásával kezdődtek meg a Bányásznapok térségünkben. A dorogi Schmidt-villánál megtartott eseményen a kesztölciek is képviselték magukat.

14 órakor ünnepi szentmisét mutattak be Dr. Schmidt Sándor emlékére a Dorogi Szent Borbála templomban. A szentmise után Glevitzky István, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület (OMBKE) Dorog elnöke és Székely Ferenc Géza, az ÉDV Zrt. vezérigazgatója leleplezték a Dienes Szilárd szobrászművész által készített szobrot a Schmidt-villa kertjében.

A szobor felavatását követően koszorút helyezett el az emlékműnél az ÉDV Zrt. nevében Székely Ferenc Géza vezérigazgató, Dorog Város Önkormányzatának nevében Dr. Tittmann János polgármester, Deák Ferenc alpolgármester és Kecskésné Patos Szilvia jegyző, az OMBKE dorogi és tatabányai szervezetének képviselői, a Schmidt család leszármazottjai, az erdélyi Felsőbánya delegáltjai és a zalaegerszegi Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum nevében Tóth János és felesége.

A koszorúzás után Glevitzky István, Dorog „atyját” Schmidt Sándort méltatta, majd elmondta, hogy a most felavatott emlékműnek a létrehozásában döntő szerepet vállalt Székely Ferenc Géza, aki a bányász hagyományápolás területén is kimagasló munkát végzett, ezért az OMBKE dorogi vezetése Schmidt-emlékplakettet adományozott neki.

Dr. Völner Pál, országgyűlési képviselő, beszédében elmondta, hogy emléket állítottunk szobor formájában Dorog város úgynevezett felépítőjének, hiszen hallhattuk a méltatásban, hogy mi minden épült azokban az évtizedekben, hogyan pártolta a kultúrát, a sportot és mennyi figyelmet fordított a szociális ellátásokra. Hozzátette, hogy egy olyan korban, amikor a kapitalizmusról és a tőkéről beszéltünk, volt itt egy olyan vállalatvezető, aki a tőke és a munkások érdekét össze tudta hangolni, akinél a rokkantak, az özvegyek, vagy éppen a 30 éves bányászati múlttal rendelkező munkavállalók 5000 pengőt, vagy egy lakást kaphattak, ez példátlan volt nem csak Magyarországon, hanem az egész világon is.

Végezetül Székely Ferenc Géza ismertette Schmidt Sándor életútját, valamint bemutatta a bányászatban és a bányászati vízvédekezésben elért sikereit. A beszédek után az összegyűltek közösen elénekelték a bányászhimnuszt a Dorogi Bányász Zenekar közreműködésével. A rendezvény végén pedig a vendégeket állófogadással várták.

Olvasta már?

KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS

KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS Kesztölc község Önkormányzata, valamint a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat nevében szeretnénk megköszönni Nádasi Istvánnak a tartós élelmiszergyűjtés megszervezését, továbbá köszönjük az adományozó lakosoknak a sok...

Iskolai étkeztetés

Tisztelt Szülők! 2024. szeptember 03-től biztosított az iskolai étkezés. Kérjük, hogy a szeptemberi étkezési szándékot legkésőbb 2024. augusztus 30-ig szíveskedjenek jelezni Klányi Ottónénak a 30/324-5128 telefonszámon. Az étkezési igényről ki...

Megyénk körül megyünk körül

Tisztelt Kesztölciek! Tájékoztatom Önöket, hogy 2021. július 21-én kerül sor a Megyénk körül megyünk körül című program keretében a Kocs-Kesztölc páros találkozóra.