Kesztölc Kestúc

keresés

Megjelent a vízgazdálkodási/öntözési felhívás! Kesztölci gazdálkodóknak, őstermelőknek sok információval, pályázati lehetőséggel. Adriennel e-mailben is felvehetik a kapcsolatot, címe: mezienn@gmail.com

Vidékfejlesztési Program:

 

Kijött hivatalosan is a kormányhír, hogy IH közleményt adnak ki forráskimerülés esetén, amit követően 3. nap éjfélkor lezárják a felületet. Tehát a beadással nem kell kapkodni (1. nap reggel 8 helyett...). 

Az ÁTK trágyatárolókra (beadási időszak: január 11.- február 12. volt) május 3-án kijött a közlemény, hogy forráskimerülés miatt nem lehet már beadni kérelmeket (tudjuk, hogy jóval előbb elfogyott a keret). Ez az 1. ilyen jellegű közlemény a VP-ben. Várható a kertészet korszerűsítésénél is, elsőként a fóliasátor/üvegház esetében.

Hivatalos "pletyka", hogy a felhívások megjelenését követő 2 hónap elteltével lehet majd beadni a pályázatokat, mert túl sok a módosítási igény és a közleményeket nem győzik kiadni (van, hogy ki se adnak, csak módosul a felhívás).

ÁTK módosítások:

- 3-án a határidőt kitolták hivatalosan is erre a hétre, illetve 23-ára, ahogy az elsejei hírlevélben megírtam.

- 10-én technikai módosítások is történtek: TÉSZ/TCS igazolásminta módosult (egy szót töröltek... de attól még az újat kell használni), új állattartó telep is építhető, vízjogi (elvi) engedélyköteles tevékenységnél elég az első KIFIZETÉSI kérelemhez csatolni az engedélyt, egy pályázó minden értékelési időszakban adhat be kérelmet a 2 év alatt (ha nincs forráskimerülés), gépekre változott néhány előírás, juh/kecske felhívásban a támogatási összeget 15-ről 50 millió Ft-ra emelték.

 

Megjelent a várt vízgazdálkodási/öntözési felhívás is:

Keretösszeg: 49,5 mrd Ft.

Önállóan támogatható tevékenységek:

I. Öntözőberendezések vízellátását biztosító vízvisszatartás létesítményeinek támogatása fenntartható vízkészlet-gazdálkodás biztosításával, ezen belül víztározók létesítésének támogatása közepes nagyságú tározók kialakítása révén, amelyek mérete már megengedi, hogy öntözővíz kivétel is lehetséges legyen a) tározótér kialakítása, építése, a területre hulló csapadék és felgyülemlett belvíz visszatartására, tárolására, b) geotextíliák elhelyezése, c) tározó terek vízzáró szigetelése, d) tábla szintű vízkormányzási művek kialakítása: a víztározóba gyűjtendő víz útjának kialakítása (csatorna, vizes árkok), e) partvédő művek, földművek kialakítása.

II. Természetes szűrőmezők kialakítása a keletkezett felesleges és a gazdálkodás szempontjából káros vizek összegyűjtést követő tápanyag terhelésének csökkentése, majd befogadó vízfolyásba történő továbbítása céljából: a) a szűrőmező létesítésére alkalmas tér kialakítása, építése, b) szűrőmező kialakítása, c) rávezetés és elvezetés céljából szabályozó műtárgyak kiépítése.

III. Mezőgazdasági területekhez kapcsolódó meliorált utak kialakítása: a) meliorált út kialakítása, felújítása, szélesítése, b) egy- vagy kétoldalú útárkok kialakítása, c) szükséges átemelők, d) forgalom átvezetésre alkalmas létesítmény kiépítése.

IV. Meglévő öntözőberendezések vízfelhasználás hatékonyságának javítása, valamint öntözési infrastruktúra és kapcsolódó műtárgyainak fejlesztése, rekonstrukciója: a) vízi létesítmények és kapcsolódó műtárgyainak rekonstrukciója, fejlesztése, b) a meglévő elavult rendszer elemeinek cseréje: új korszerű (víz - és energiatakarékos) gépek, berendezések és szerelvények telepítése (új öntözőgépek telepítése, új csővezetékek, jobb hatásfokú szórófejek beépítése, automatizált öntözőtelepek kialakítása, az automatizált rendszerhez szükséges meteorológiai állomás beszerzése, talajszondák telepítése, szivattyútelepek felújítása), c) korszerű távvezérelt/automatizált rendszerek kiépítéséhez kapcsolódó számítógépes szoftverek és eszközök, IKT fejlesztések vásárlása, d) tápanyag-utánpótlás rendszerének kialakítása, e) földmedrű csatornák burkolása.

V. Új öntözőberendezések beszerzése, illetve új öntözővíz-szolgáltató művek létrehozása: a) vízi létesítmények és kapcsolódó műtárgyainak építése, b) felszíni és felszín alatti vízkivételi művek kialakítása, c) új korszerű (víz - és energiatakarékos) gépek, berendezések és szerelvények telepítése (öntözőgépek, szivattyúk, szűrők, csővezetékek, szerelvények, távvezérlő rendszerek, meteorológiai állomás, talajszondák), d) korszerű távvezérelt/automatizált rendszerek kiépítéséhez kapcsolódó számítógépes szoftverek és eszközök, IKT fejlesztések vásárlása, e) tápanyag-utánpótlás rendszerének kialakítása.

VI. Öntözőberendezések energiafelhasználás hatékonyságának javítása: a) meglévő, alacsony hatásfokú (diesel üzemű) szivattyúk cseréje, energiatakarékos gépek beszerzése, amely által legalább 10% egységnyi energiahatékonyság javulás teljesítése az elvárás, b) megújuló energiaforrások használata (különösen szél-és napenergia felhasználása).

Önállóan nem támogatható tevékenységek: hitelesített vízfogyasztásmérő berendezések beszerzése és telepítése; az ÉNGY-ben megtalálható forgalomtechnikai eszközök beszerzése.

Kritériumok: 2015-re 6000 STÉ megléte, árbevétel min. 50%-a mezőgazdaságból származzon.

Benyújtás: július 6-tól, első értékelési határnap: november 7.

Értékelési szempontok:

1. bio 3 pont, minőségrendszer (KMÉ, HÍR, NPT) 3 pont, TÉSZ/TCS-tagság 3 pont, mikrovállalkozás (őstermelő is) 15 pont, kisvállalkozás 5 pont, környezeti szempontok 3-3-3 pont, munkahelyteremtés 3-6 pont, belvízérzékeny terület 6 pont, üzleti terv 55 pont.

2. bio 3 pont, minőségrendszer (KMÉ, HÍR, NPT) 3 pont, TÉSZ/TCS-tagság 3 pont, mikrovállalkozás (őstermelő is) 15 pont, kisvállalkozás 5 pont, környezeti szempontok 3 pont, munkahelyteremtés 3-6 pont,  belvízérzékeny terület 12 pont, üzleti terv 55 pont.

3. bio 3 pont, minőségrendszer (KMÉ, HÍR, NPT) 3 pont, TÉSZ/TCS-tagság 3 pont, mikrovállalkozás (őstermelő is) 15 pont, kisvállalkozás 5 pont, munkahelyteremtés 3-6 pont, kötelezőnél nagyobb arányú potenciális vízmegtakarítás 2-4 pont, klímaváltozáshoz való alkalmazkodás 3 pont, megújuló energia alkalmazása 3 pont, energiahatékonyság javítása 1-5 pont, üzleti terv 55 pont.

Támogatási összeg: egyéni fejlesztés 500 millió Ft, kollektív 1 mrd Ft.

Intenzitás: 40% Pest megyében, 50% Pest megyén kívül, +10% fiatal gazdáknak, +10% kollektív beruházásnál.


Fiatal gazdáról rengeteg a pletyka, nem is értem miért... Nincs új hír, nincs hozzá még Pályázat Előkészítő Munkacsoport (PEMCS) sem, aminek tagja pl. az Agrya is. (Ahol pályázati tanácsadó is, előadó is vagyok - tehát ha a szokásos infókör nem, az Agryásoktól tudnám, hogy hamarosan jönnek a "tuti" részletek.)

A Gordius cég is - feltételezem a technikusokat képző szervektől lenyúlt személyes adatok birtokában - nyomulva keresi fel a "diákokat", hogy ajánlgassa a videóit, szolgáltatásait. 

Előfordulhat egyébként, hogy a felhívás és a beadás is 2017 elejére csúszik, látva, hogy hogy csúsznak a januári ütemtervhez képest a megjelenések és 2 hónapot hagyhatnak a beadásig. De ilyen távlatban még nehéz jósolni - ezt is. Amint van belső hír, megírom! Addig marad a VP kézikönyv és a többi VP felhívás, illetve a NAK oldalán lévő bő egy éves cikk, ami tartalmaz pár részletet (egybegyúrva szoktam továbbítani annak, aki kéri). A 6000 STÉ kétségtelen, meg kell lennie papíron az idei évre, legkésőbb a beadásra és igen, ellenőrizni fogja a kormányhivatal a nem területalapús földeket, a hatósági doki pedig az állatokat igazolja le ENAR mellett/-on kívül. 

Kétlem, hogy egyéni vállalkozónak kell lenni már a beadásra is, hiszen akkor ha nem nyer az illető, akkor egy életre kizárta magát és a további években nem pályázhat  (6 hónapnál régebbi mezőgazdasági EV regisztráció kizáró ok).

Ha valaki több mint 5 éve gazdálkodik, vélhetően az is ki lesz zárva - erre nincs megerősítés, de tagadás sem az MVH/ME/NAK részéről.

Nem mezőgazdasági tevékenységek indítását/fejlesztését (Diverzifikáció) sokan kérdezitek. Amint megjelenik vagy újabb  tervezet szivárog ki a múltkori után, küldöm. Lehet agyalni a mezőgazdasági termékek termelésén, feldolgozásán és értékesítésén kívüli tevékenységeken...

Kisüzemek fejlesztésére 636 db támogatási kérelem érkezett be (771 az iktatott darabszám volt).

+Tanyaprogram:

A csatolt hírlevélben is olvasható, hogy 720 millió Ft-ot szánnak csak a Tanyaprogramra. Nagyon alacsony forrást jelent. Megoszlás:

- a települési és térségi fejlesztések támogatására 200 millió Ft (pl. tanyasi termékek védjegy- és minőségrendszerének bevezetésére, fejlesztésére. Ebben a programban egy-egy pályázó - például helyi önkormányzatok - 5 millió forintot kaphat 90 százalékos támogatás mellett. A tanyagondnoki szolgálatok fejlesztésére - például kis értékű gépek beszerzésére, képzésre - szintén lehet pályázni, a pályázható összeg 10 millió forint 90 százalékos támogatás mellett.)

- a tanyagazdaságok indításának és fejlesztésének mezőgazdasági csekély összegű támogatására 400 millió Ft (támogatási összeg: 3 millió Ft),

- a tanyák lakóépületeinek felújítására, valamint lakó- és vagyonbiztonságot szolgáló egyéni fejlesztésekre 120 millió Ft (támogatási összeg: 4 millió Ft).

A VP miatt a tanyafejlesztési programban már nem lehet pályázni külterületi utak fejlesztésére, útkarbantartó gépek vásárlására, valamint villany-, víz- és szennyvízberuházások támogatására sem.

Beadás várhatóan június első felében, kb. 30 nap lesz felkészülésre.

+Egységes kérelmek (TerA) május 23-ig nyújthatóak be szankciómentesen. Utána napi -1%-kal június 17-ig.


+Kamarai tagdíjbevallás időszaka 2016. június 1-től 2016. június 30-ig tart, a tagdíj befizetésének határideje 2016. július 31.

VEKOP:

 

Megjelent pénteken két felhívás, ami a Pest megyében telephellyel, székhellyel rendelkező KKV-knak érdekes lehet. Mezőgazdasági termeléshez, mg. termék feldolgozásához, értékesítéséhez nem vehető igénybe VEKOP támogatás.

Kapacitásbővítés:

Keretösszeg: 3,58 mrd Ft.

- Önállóan támogatható tevékenység: 1. melléklet szerinti TEÁOR-hoz kapcsolódó fejlesztésekhez új termelő eszköz beszerzése (a kapcsolódó költségeknek legalább a projekt összköltségének 50%-át el kell érniük).

- Önállóan nem támogatható tevékenységek: információs technológia-fejlesztés (kizárólag az új termelő berendezéshez kapcsolódó új informatikai eszközök és szoftverek), az új termelő eszköz beszerzéséhez kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how beszerzések.

A 2. mellékletben megtalálható az elszámolható eszközök körét meghatározó Vámtarifa Szám (VTSZ) szerinti lista.

A 3. mellékletben megtalálható az elszámolható szoftverek körét meghatározó TESZOR lista.

Ezeket csatolom.

Támogatást igénylők köre: mikro-, kis-, és középvállalkozások 2 lezárt, teljes évvel, 2015-ben legalább 1 alkalmazottja volt, amelyek kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, egyéni cégek

Benyújtás: 2016. június 17-től.

Támogatás összeg: min. 5 millió Ft, max. 24 millió Ft.

Intenzitás: mikrovállalkozás esetén 30%, kisvállalkozás esetén 20%, középvállalkozás esetén 10%.  Egyes településeken 35%, illetve 20%.

 

Prototípus:

Keretösszeg: 6 mrd Ft.

Önállóan támogatható tevékenységek: 

Kutatás-fejlesztési projekthez nyújtott támogatás keretében (minimum a projekt elszámolható költségeinek 40%-a): Kísérleti fejlesztés.

Önállóan nem támogatható tevékenységek (csekély összegű/de minimis támogatás keretében): Projekt-előkészítés, projektmenedzsment, iparjogvédelmi tevékenység, hazai vagy külföldi kiállításon vagy vásáron való részvétel, valamint piacra jutás tevékenység, kötelező nyilvánosság; Regionális beruházás keretében eszközbeszerzés és immateriális javak beszerzése; A kis- és középvállalkozás részére tanácsadáshoz nyújtott támogatás.

Támogatást igénylők köre: mikro-, kis- és középvállalkozások, kettős könyvvitelt vezető jogi személyiségű gazdasági társaságok fióktelepei, ha nem tartoznak az EVA hatálya alá.
Benyújtás: 2016. június 13-tól, első értékelési határnap július 15.

Támogatási összeg: min. 10 millió Ft, max. 50 millió Ft (előleg 40%), ha nem rendelkeznek teljes lezárt évvel, 80 millió Ft, ha igen (előleg 75%).

Intenzitás: csatolva.

 

 

Civilek, önkormányzatok:
 

A múltkori 3 NKA-s pályázatból 2-nél van még lehetőség kérelembenyújtásra: 
- Május 18-án éjfélig a népművészet 2016. évi szakmai tevékenységének támogatására ésszakmai továbbképzések, konferenciák lebonyolítására:

http://www.nka.hu/palyaztatas/aktualis_palyazati_felhivasok/nepmuveszet_160518#2

- Május 23-án éjfélig a kulturális turisztikai fesztiválok támogatására:

http://www.nka.hu/palyaztatas/aktualis_palyazati_felhivasok/kulturalis-turisztikai-fesztivalok-id_160523

Általánosságban elmondható az NKA-s pályázatok elbírálásával kapcsolatban:
- A pályázatokat benyújtási határidőtől számított 70 napon belül elbírálják el (vagy előbb, nem csúsznak). Nincs fellebbezési lehetőség.

- A kollégium döntéséről a pályázók a döntést követő legkésőbb 20 napon belül felhasználói fiókjukon keresztül értesítést kapnak.

 

DM - Együtt egymásért - Jótettekkel egy jobb világért:

Cél: a helyi közösségek támogatása az alábbi témakörökhöz kapcsolódóan:

- egészséges életmódra nevelést népszerűsítő programok támogatása,

- szociálisan hátrányos helyzetben élő családok és gyermekek támogatása,

- környezetvédelem, energiafelhasználás csökkentése, „zöld” energiaforrások fejlesztése, környezettudatos életmódra, szemléletre nevelés témakörében benyújtott programok támogatása,

- állatvédelemmel kapcsolatos programok támogatása.

Pályázók köre: civil szervezetek (egyesületek, alapítványok, szövetségek és szociális szövetkezetek) jelentkezhetnek, amelyek bejegyzett székhelye Magyarországon van, közcélú, nonprofit szervezetek, amelyek bírósági végzésük és alapító okiratuk szerint a pályázat beadása előtt legalább 1 éve bejegyzésre kerültek, és azóta aktívan működnek, valamint nincs köztartozásuk.

Csatolandó: a szervezet utolsó elfogadott éves jelentése, mérlege és eredmény kimutatása.

Benyújtás: elektronikusan 2016. május 31. éjfélig.

Keretösszeg: 5 millió Ft.

Támogatási összeg: legfeljebb 500 ezer Ft.

 

Önkormányzati feladatellátást szolgáló fejlesztések támogatása:
Alcélok:
- Kötelező önkormányzati feladatot ellátó intézmények fejlesztése, felújítása (támogatási összeg max. 30 millió Ft):
   - Tízezer fő lakosságszámot meghaladó településeken lévő bölcsődei nevelést végző intézmény infrastrukturális fejlesztése, felújítása,
   - 70%-os kapacitás kihasználtságot meghaladó óvodai nevelést végző intézmény infrastrukturális – kapacitás bővítéssel nem járó – fejlesztése, felújítása,
   - Egészségügyi alapellátást szolgáló (háziorvosi, házi gyermekorvosi ellátás, védőnői szolgálat) épület vagy helyiség fejlesztése, felújítása,
   - Közös önkormányzat székhely hivatalának fejlesztése, felújítása,
- Óvodai, iskolai és utánpótlás sport infrastruktúra-fejlesztés, felújítás, vagy új sportlétesítmény létrehozása (támogatási összeg max. 20 millió Ft),
- Belterületi utak, járdák, hidak felújítása (támogatási összeg 15-100 millió Ft között).Támogatás mértéke: függ a megvalósítandó alcéltól és az egy lakosra jutó adóerő-képességétől (50-95%).

Benyújtás:

- elektronikus feltöltés lezárása az ebr42 rendszerben: 2016. június 2. 16:00 óra
- papír alapon történő benyújtás a MÁK-ba: 2016. június 3.
Hiánypótlás: 2016. június 23-ig lehetséges.

 

Szép napot, jó időt,

Adri

 

U.i.: méhészeknek (is) egy lassított, német videó a ZDF-től, érdekes: 

http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/video/2735746/Bienen-in-Superzeitlupe#/beitrag/video/2735746/Bienen-in-Superzeitlupe

Olvasta már?

KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS

KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS Kesztölc község Önkormányzata, valamint a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat nevében szeretnénk megköszönni Nádasi Istvánnak a tartós élelmiszergyűjtés megszervezését, továbbá köszönjük az adományozó lakosoknak a sok...

Iskolai étkeztetés

Tisztelt Szülők! 2024. szeptember 03-től biztosított az iskolai étkezés. Kérjük, hogy a szeptemberi étkezési szándékot legkésőbb 2024. augusztus 30-ig szíveskedjenek jelezni Klányi Ottónénak a 30/324-5128 telefonszámon. Az étkezési igényről ki...

Megyénk körül megyünk körül

Tisztelt Kesztölciek! Tájékoztatom Önöket, hogy 2021. július 21-én kerül sor a Megyénk körül megyünk körül című program keretében a Kocs-Kesztölc páros találkozóra.