Műhelybeszélgetést tartanak hétfőn Piliscsabán, a Pilisi Natúrparkkal kapcsolatban. Nyírő Andrással Lehoczki Dávid beszélgetett, hogy hol is tart jelenleg a projekt.
Mely települések vesznek részt a Pilisi Natúrparkban?
Kesztölc, Piliscsév, Pilisszántó, Pilisjászfalu és Piliscsaba településekkel közösen keltjük életre a Pilisi Natúrparkot. A települések önkormányzatai a Virágzó Kesztölc Egyesületet bízták meg azzal, hogy készítse elő a Pilisi Natúrpark megalapítását.
Miért létesül a Pilisi Natúrpark?
Az említett pilisi települések között sok az élő kapcsolat, a kezdeményezéssel a településeket szeretnénk közelebb hozni egymáshoz. Nemrég internetes kérdőívben kérdeztük a települések lakóit, hogy miért szeretnek a Pilisben élni. Engem is meglepett, hogy milyen sokan rászánták az időt, hogy kitöltsék a kérdőívet, hálás köszönet érte! A válaszokból az derül ki, hogy mindannyiunk számára az a közös nevező, hogy szeretjük a hegyeinket, az erdeinket, a tiszta, friss levegőt, a Pilis hangulatát. Itt az ideje, hogy közösen is tegyünk azért, hogy a Pilis még inkább a miénk legyen. És arra is vigyáznunk kell, hogy ezt a tájat abban a szépségben adjuk át a következő generációknak, ahogy mi kaptuk az előző generációktól.
Milyen előkészítő munkára volt szükség?
Mindenki örömmel fogadta a kezdeményezést, a települések polgármesterei bíznak az együttműködésben. Ez komoly lendületet adott a szervezésnek, én sem gondoltam, hogy mostanra már ott fogunk tartani, hogy bemutathatjuk az előkészítő tanulmány vázát a településeknek. Több alkalommal találkoztunk a polgármesterekkel, képviselőkkel, építészeivel, civil résztvevőivel. Lelkes és vidám partnerekre találtunk a Szent István Egyetem Tájépítészeti Karának tanáraiban és diákjaiban. Izgalmas látásmóddal, fiatalos lendülettel, kötöttségektől mentesen néztek a pilisi tájra. Több műhelybeszélgetésükön vettem részt, nagyon élveztem a közös munkát, az állapotfelmérést. A munkaanyag el is készült, melynek a bemutatására hétfőn kerül sor előadások és beszélgetések formájában Piliscsabán. Nagy izgalommal készülünk erre a találkozóra, abban bízom, hogy mindannyiunknak sok ötletet fognak adni a fiatalok a folytatáshoz.
A program kapcsolódik más kezdeményezéshez is?
Sok jó kezdeményezés van a Pilisben. A Bioszféra rezervátum, a Világörökségi jelöltség, a települések főépítészeinek tájegységi arculati kézikönyve, a Pilisi Parkerdő turisztikai kezdeményezései, a Magyar Pálos Rend erősödő pilisi jelenléte is kapcsolódási pontokat kínál a Natúrparknak. Az elmúlt fél évben találkozhattam azokkal a dinamikus, lelkes emberekkel, akik ezeket a kezdeményezéseket éltetik. Sokat tanultam tőlük, és számomra bíztatást jelent, hogy nyitottak az együttműködésre. A Natúrpark Szövetség vezetőitől is sok jótanácsot, ötletet kaptunk. Most az a feladatunk, hogy a települések önkormányzatainak megbízásából véglegesítsük a Natúrpark előkészítő tanulmányát, és benyújtsuk az Agrárminisztériumnak. A jóváhagyás után kezdődhet a gyakorlatban is az együttműködés. Szeretnénk közös térképet kiadni, jó lenne közös nevezőre jutni a települési értékek kitáblázásával kapcsolatban is. Szeretnénk a Parkerdővel közösen tenni azért, hogy a PilisBike útvonalhálózatás a pilisi kerékpáros turizmus tovább fejlődjön. Már figyeljük a pályázatokat, a Natúrpark jó szervezeti forma lesz a pályázáshoz is.