A Dorogi Szénbányák megrendelésére készült rövidfilmet Lestár János rendezte. Az 1982-ben kezdett munkákról részletesen beszámol, érdekes adalékokkal.
A lencsehegyi bánya építése
Olvasta már?
Az aranyszívű kesztölci plébános
A múlt század ötvenes éveiben nagyszüleimtől hallottam először Srobár József plébános úr nevét. Szeretettel emlékeztek rá több, mint harminc évvel azután is, hogy elment falunkból. - Bárkányi Valkán Zoltán írása, Kochnyák István levéltári gyűjtése
300 éve jöttek Kesztölcre az első szlovák telepesek
Az első szlovák telepesek 1716-ban érkeztek Kesztölcre. Korábban a történeti Magyarország északnyugati megyéit lakták. A korabeli iratok szerint szlovák őseink nevei Nyitra környéki származásra utalnak.
Szokolik Sándor kesztölci naplója 1956-ból
Szokolik Sándor ma Ausztráliában él. 1956-ban tevékenyen részt vett a budapesti és a kesztölci forradalmi eseményekben. Akkori naplója értékes forrás ahhoz, hogy megértsük, hogyan élték meg az akkori fiatalok, hősök a nagy napokat.
Kitelepítések, lakosságcsere a II. világháború után
Bárkányi Valkán Zoltán alapos elemzése a kibogozhatatlanul bonyolult következményekkel járó lakoságcseréről.
A kesztölci pap, Scolari Ignác fügét mutatott Ferenc Józsefnek
1848-49 után Ferenc József császár Magyarországon közutálatnak volt kitéve. A kesztölci pap egyenesen nem engedte meg híveinek, hogy tiszteletüket tegyék az Esztergomba látogató császár előtt.