Félezer éves címeres cserépkályhát találtak a gombaszögi pálos monostor ásatásainál a napokban.
A napokban egészben került elő az a címeres kályhacsempe, amely fél évezrede a föld mélyén pihent. Később megtalálták a cserépkályha többi részét is, rajta a magyar szentekkel: Imre herceggel, Szent László királlyal, a bányászok védőszentjeivel: Borbálával és Katalinnal, valamint Szent Pállal.
A kályha egyébként XVI. századi műtárgy és ha nincs ez a hatalmas lelkesedés és összefogás, talán sosem került volna elő – írja Orosz Örs – megyei képviselő, jogvédő aktivista, a legnagyobb szlovákiai magyar rendezvény, a Gombaszög újra alapítója és 2009-től főszervezője – a Facebook oldalán!
Gombaszög: szlovákul Gombasek, Szalóc településrésze, korábban önálló község Szlovákiában, a Kassai kerület Rozsnyói járásában. Területén találhatók a középkori pálos kolostor romjai. A Szalóchoz közeli Sajó menti települést az Ákosok alapították. A területet már az 1243-as határjárás is nevezetes helyként említi. 1371-ben a Csetnekyek megalapították az ottani pálos kolostort, majd azt követően az egész helység a pálosoké lett. 1555-ben Bebek György elfoglalta és a kolostort várrá alakíttatta. 1566-ban ezt a császári hadakat vezető Schwendi Lázár foglalta el és rövidesen a várral együtt a falut is elpusztították. Azóta puszta és a későbbiekben inkább az ott űzött ipari tevékenységéről vált ismertté.
Egyébként a Pálos Rendet Klastrompusztán alapították és Kesztölcön a mai napig szívesen látják a pálosokat. Mindenkit szeretettel várnak 2019. május 19-én, vasárnap a Kesztölcön megrendezendő Pálos Gyógynövénynap és Piknikre!
Fotók: Orosz Örs