Salánkiné Radovics Mónikával Makovics János beszélgetett: Én már próbálok tudatosan lassítani a tempón. Ezt szoktam javasolni az anyukáknak is. Szakítsanak időt saját magukra, keressenek olyan elfoglaltságot, ami pihenteti őket.
Tősgyökeres kesztölci vagyok. 1972-ben születtem Dorogon. Az általános iskolát itt végeztem, majd az esztergomi egészségügyi szakközépiskolában tanultam tovább, ahol 1990 - ben érettségiztem. Közhelynek tűnhet, de nem az: Már 4 - 5 éves koromban orvosnak készültem. Így felvételiztem Budapestre a Semmelweis Egyetem Orvostudományi Kar Általános Orvosi Karára. Sajnos sikertelenül, így a másodikként megjelölt, főiskolai kar védőnő szakára nyertem felvételt. Az első év végi nyári gyakorlaton úgy éreztem: Megtaláltam a helyem. 1993-ban diplomáztam. A főiskolán ismerkedtem meg Péterrel, a férjemmel, akivel 1993-ban kötöttünk házasságot. Két gyermekünk van. Gábor 1998-ban született, Krisztián 2006-ban. Ő örökbefogadott gyermekünk. 1993.óta itt dolgozom a faluban védőnőként.
Miként látja a szülők helyzetét, tapasztalja e hogy minden nemzedék máshogyan viszonyul a szüléshez,a gyermekvállaláshoz, neveléshez ?
Mindenképpen változott a világ. Sajnos, a felgyorsult életritmus kihat a családok életére is. Amikor dolgozni kezdtem, természetes volt, hogy az anyuka otthon maradt a gyermek 3 éves koráig. Ma már a munka miatt hamarább visszamennek dolgozni az anyukák. Az internet miatt a szülők sokkal tájékozottabbak, sajnos hamis információk, féligazságok is terjednek az anyukák körében. Ezek ellen nagyon nehéz küzdenünk.
Mint védőnő, a kisgyermekek tényleg "másmilyenebbek" mint a régiek? Sokan azt mondják teljesen mások, hogy "mobiltelefonal a kezükben" jönnek a világra.
Igen, tényleg mások. Sok információt tudnak, de gyakran nem értik a dolgokat. Úgy veszem észre, agresszívebbek is lettek, de másként. Míg a mi gyerekkorunkban időnként verekedéssel "oldottuk meg" a konfliktusokat - tartott a "haragszomrád" néhány percig - a mai gyerekeknél a szóbeli agresszió, a másik megalázása a megoldás. Igyekszem mindig türelemmel, észérvékkel hatni a szülőkre. Legtöbbször sikerül őket meggyőzni, ha rám nem hallgatnak, a gyermekorvosra végül szoktak. Szerencsére, tragédiák nem fordultak elő eddigi munkám során.
Szerteágazó, sok mindent átfogó munkája mennyire stressszes?
Igyekszem mindenkihez megtalálni a megfelelő hangot. Türelemmel, kedvesen elmagyarázni, hogy mit miért ajánlunk. De van, amikor határozottnak is kell lenni. Például engem törvény kötelez arra, hogy a gyermek az adott életkorban a kötelező védőoltást megkapja, és ilyenkor a szülő nem halogathatja az oltás beadatását. A negatív dolgok után mindig végiggondolom, mit lehetett volna másként csinálni.
Új , modern, a kornak megfelelő munkahelye van már. Könnyebb itt dolgozni, vagy nosztalgiával gondol a régi orvosi rendelőre, s mennyivel ,miért jobb ez a új hely ?
Sokkal kényelmesebb itt dolgoznunk. Mindenkinek megvan a saját "helye" az Egészségházban. Főleg a gondozottak számára komfortosabb. A felszereléseink, a berendezés megfelel a kor igényeinek. A kismamáknak nem kell egy váróteremben ülniük a beteg emberekkel, ez főleg a téli influenzás időszakban volt gond a régi rendelőben. Nosztalgia a régi rendelő iránt? A gyerekeimnek szoktam mondani mindig, ha arra járunk: "Ide hoztalak Titeket tanácsadásra és oltásokra, amikor kicsik voltatok."
Saját tapasztalata révén valóban "ingerlékenyebbek" a szülők, kismamák?
Igen, ez köszönhető a felgyorsult életünknek. Feldolgozni nehéz, én már próbálok tudatosan lassítani a tempón. Ezt szoktam javasolni az anyukáknak is. Szakítsanak időt saját magukra, keressenek olyan elfoglaltságot, ami pihenteti őket. Nekem a kézimunka ilyen elfoglaltság, szívesen kötök, varrok, horgolok. Tényleg kikapcsol.
Miként tervezi jövöjét, mi az amit szeretne hogy még többet tudjon segíteni, és szakmailag hogyan látja helyét ?
A Védőnői Szolgálat tavaly volt 100 éves, a kezdetekhez képest sokat változott. Mindig vannak újabb feladatok. Most a védőnői méhnyakszűrést tervezik bevenni a feladatok közé. Én tavaly elvégeztem az erre irányuló elméleti és gyakorlati továbbképzést. Ha kötelezővé teszik, tudom majd végezni a kenetvételt. Szeretném továbbra is minél jobban ellátni a munkámat. Rendszeresen járok továbbképzésekre, hogy naprakész legyek a legújabb szakmai ajánlásokban. A védőnői munkára szükség van, sok olyan feladatot elvégzünk, amit a gyermekorvos a gyógyító feladatai miatt nem bírna elvégezni. Ilyen például az iskolai és óvodai tisztasági és fejtetvesség vizsgálat.