Kesztölc Kestúc

keresés

A Szent István Egyetem Tájépítészeti és Településtervezési Kar hallgatói érkeztek tegnap a falunkba. A Művelődési házban színvonalas előadáson vettek részt. Légrádi-Horkics Angéla összefoglalója

Vrabély Panni a Duna-Ipoly Nemzeti Park (DINP) természetmegőrzési referense a Pilis és környékének jellegzetes vegetációját mutatta be színes képekkel, izgalmas történetekkel. Hallhattunk a nyílt sziklai bükkös, zárt hegyvidéki bükkös és a molyhos tölgyes bokor erdők állat és növényvilágáról. Örömmel osztotta meg velünk, hogy a környékünkön is megjelent a kígyászölyv, melyből összesen 3 párról tudnak a Nemzeti Park területén, valamint az Uhu is költ Kesztölc környékén.

Koncz Péter előadásában az élőhely természetvédelmi kezelésébe pillanthattunk be. A Természetvédelmi Világalap (WWF) és partnerei uniós támogatással kísérletbe kezdtek az erdő eredeti állapotának lehetőség szerinti visszaállítására, egyelőre csak 1500 hektáron. Ehhez csatlakozott a DINP is közel 600 hektárral, az egyik helyszín Esztergomban van. A sokféleséget természetes és mesterséges módon növelik a projekt során: facsemetét ültetnek, odukat helyeznek ki, az idegenhonos fafajokat, mint például az akácfa, bálványfa, ostorfát elpusztítják, lábon álló holt fát hoznak létre kérgezéssel illetve félig vagy teljesen fekvő holtfát hoznak létre kidöntéssel.

A Pilisi Parkerdő Zrt. részéről Bora Zoltán és Ribiánszky Gergely bemutatta a Parkerdő alaptevékenységeit; az erdőgazdálkodás és a közjóléti funkciók összehangolása szép feladat. Természetközeli erdőgazdálkodást végeznek például természetes mageredetű felújítást és szálaló erdőkitermelést. A közjóléti erdőgazdálkodás feladatai az oktatás, a környezeti nevelés, a park fenntartása, játszóterek, turistaházak, kilátók és erdei iskolák üzemeltetése. Környékünkön a PilisBike biciklis túraútvonalat fejlesztették, illetve a Parkolj és Bringáz indulópontot alakítottak ki az Erika Kávézónál. Vekop és Ginop pályázatoknak köszönhetően a következő 2 évben megújul a turisztikai infrastruktúra. 3 kilátót építenek, pl. Csolnokon a Nagy Geténél, a közjóléti berendezéseket (pad, asztal, pihenőhely, tűzrakóhely) lecserélik, négyévszakos pihenőhelyeket alakítanak ki, felújítanak számos vízvételre alkalmas forrást, tanösvényeket és játszótereket létesítenek.

Nyírő András a Virágzó Kesztölc elnöke arról beszélt, hogy a falu számára hatalmas lehetőség, ha egy irányba tudjuk fordítani a fiatalok energiáját és az idősek tapasztalatát. A közös kesztölci örökségünket ápolják a Kesztölc története című könyv és az Ízőrzők receptfüzet kiadásával valamint a Csillaghullás Minifesztivállal. Kialakították és fenntartják az Erdészház Turistaszállót, és itt egy új munkahelyet is létrehoztak. Az Önkormányzattal összefogásban megnyitják az utat a kerékpárosok előtt Kesztölc és Dorog összekötésével és a PilisBike túraútvonal csatlakozásával. 

Kassai-Szoó Dominika a készülő Építészeti Tájegységi Arculati Kézikönyv műhelymunkáját mutatta meg. A Magyar Turisztikai Egyesület esztergomi osztályáról Kassai Kálmán ajánlotta fel segítségét a hallgatóknak.

A keretmegállapodás alapján a hallgatók a kesztölci területrendezési terv módosításában és az arculati kézikönyv megismerésében fognak részt venni az egyetemi félév során. Segítségüket kértük a településünk közterületeinek tájépítészeti szemmel való átgondolására, kiemelve a Szent Kelemen teret, hogy barátságosabb és használhatóbb legyen. Kíváncsian várjuk ötleteiket és terveiket. Jó időtöltést kívánunk nekik községünkben.

 

Olvasta már?

Az Észak Dunántúli Vízmű Zrt tájékoztatatása

Az Észak Dunántúli Vízmű Zrt tájékoztatja a Kesztölci lakosokat, hogy a társaság részéről Kesztölc településen, a mai naptól kezdődően (2024.02.08) , ellenőrzéseket végeznek, mely során minden felhasználási helyet felkeresnek. Tisztelette...

Kesztölci hulladéknaptár 2024

Tisztelt Kesztölci Lakosok! Az alábbi linkre kattintva elérhető a 2024 évi hulladéknaptár. Kesztölci hulladéknaptár 2024